sobota, 28 grudnia 2024

Wino w kieliszku

WINO: Winne doznania w kieliszku znalezione

(Czyli warto czasem zadumać się czy to co właśnie piję warte jest tego by to pić)

Dojrzałem do tego by założyć sobie pamiętnik winnych degustacji. W sumie chyba bardziej dla siebie niż dla innych gdyż mój gust winiarski nie jest klasycznym klasykiem. Trochę inaczej odbieram wino niż klasyczny koneser szukający w winie doskonałej wytrawności. Ja poszukuje tego co nieoczywiste, bogatych aromatów i muskatowych nutek w smaku, takich rzeczy nieoczywistych. Dlatego nie zawsze idealny beczkowy artyzm u mnie znajdzie uznanie a wyżej ocenię wino z błędami które mnie w jakiś sposób zainspiruje. 

By podejść do tematu po inżyniersku na wstępie jak zawsze garść teorii dotycząca jak sprawdzić to co znajdujemy w kieliszku - OCENA WINA. 

Trochę też dodam od siebie bo wino to nie tylko trunek, to także styl życia, wzajemne kontakty i pretekst do dobrej zabawy. Poniżej kilka linków tytułem wprowadzenia.

II wine challenge - Tarnów - degustacja komentowana
I wine challenge - Tarnów - degustacja komentowana
Wino 2023 - moje wina z roku 2023
Wino 2022 - moje wina z roku 2022

Poniżej jeszcze grafika tego skąd trafiają do nas wina. I co tu powiedzieć, pierwsza trójca to nie są moje ulubione ;). Dużo częściej sięgam po te najbardziej słoneczne: Gruzińskie, Węgierskie, Czeskie czy nawet Mołdawskie. Lubię taki naturalizm gdzie niedoskonałości czasem sprawiają że wino staje się bardziej ciekawe. 


 To tyle tytułem wstępu i już startujemy a poniżej pierwsze ocenione wina, które będą się pojawiać systematycznie. Czasem ocena będzie wyłącznie moją oceną gdy pił będę w samotności, medytując i komplementując zawartość kieliszka. Czasem ocena pojawi się po spotkaniu ze znajomymi, będzie wtedy bardziej obiektywna gdyż wymiana zdań podczas degustacji wpływa na pewno pozytywnie na pełnię opisu doznań. Każdy wino postrzega inaczej i potrafi inaczej określić to co tobie plącze się po języku czego jednak nie potrafisz dokładnie zdefiniować.



FRANKOVKA, Habańskie (Czechy), rocznik 2023

Czeskie wina jak wielokrotnie wspominałem urzekły mnie. Jednak w szczególności dotyczy to win białych. Wina czerwone to inna bajka i tu trochę odstają od środkowoeuropejskich.

kolor: jasny, czerwony. Wino lekkie łatwe i przyjemne. Trochę brakuje głębi i tanin ale taka jest Frankovka. Finisz pikantny.

profil aromatyczny: aromaty trochę niespójne jest jeżyna ale i lekko cytrusowe.


SYRAH, Ravasqueira (Portugalia), rocznik 2023

Rzadko sięgam po wina portugalskie. Tu skusiła bardziej odmiana bowiem wiele Syraha w sklepach nie ma. Ale Portada lepsza ;). 

kolor: ciemo karminowo-fioletowy. Są taniny, są jeżyny i inne owoce lasu. Generalnie dobre cieliste wino.

profil aromatyczny: aromaty wyraźne wiśnie, porzeczka typowo Syrahowe, no i ładny paprykowy pikantny finisz.


SAPERAVI, Tbiliso (Gruzja), rocznik 2021

Klasyka win gruzińskich. Te mi prawie zawsze smakują (szczególnie czerwone).

kolor: średnio ciemny, karminowy, krystaliczny. Klasyka w której dominują bardziej wiśnie niż jeżyny.

profil aromatyczny: aromaty wyraźne owocowe.


MUSCAT OTTONEL, Vinium(Czechy), rocznik 2022

Czasem wszystko człowiekowi się nudzi. Jego smaki się zmieniają i już nie każde muskatowe wino mnie zachwyci. Nawet jeśli jest to wino Czeskie.

kolor: jasny, krystaliczny. Wino z gatunku muskatów "perfumowanych". Nie jest to mój ulubiony rodzaj muskatu, taki muskat w którym brakuje owoców.

profil aromatyczny: aromaty wyraźne muskatowe ale nieco przytłaczające.


I LOVE RED, Ungheni (Mołdawia), rocznik 2022

Klasyczny Cabernet. W zasadzie taki jak powinien być, aczkolwiek piłem też i lepsze.

kolor: ciemny, karminowo - fioletowy. Fajne owocowe smaki zakończone wyraźnym pikantnym wręcz pieprzowym finiszem.

profil aromatyczny: Bardzo przyjemny klasycznego Caberneta.


PRO ANIMA, Plantaze (Czarnogóra), rocznik 2021

Chardonnay & Sauvignon, szczepy zacne ale finalnie jednak stwierdzam że Czarnogóra ma lepsze wina czerwone niż białe. Z ciekawostek Plantaze to ich największy producent win i chyba największa jednoobszarowa winnica na świecie.

kolor: średni, żółto-bursztynowy. Wino bez specjalnego uroku i nie moje klimaty. Solidny winny smak okraszony lekką goryczką.

profil aromatyczny: klasyczny winny.


Primitivo di Manduri (Włochy), rocznik 2022

Czerwone primitivne wino. Nie jestem fanem włoskich win ale od czasu do czasu dobrze sprawdzić i te kierunki. Czuć że mają dobre warunki do uprawy bo owoc mocno dojrzały daje przyjemne odczucia w trakcie degustacji.

kolor: bardzo ciemny ale krystalicznie karminowy. Ładnie ułożone wino w którym mimo wytrawności łatwo znaleźć dużo słodyczy. Finisz pikantnie goryczkowy.

profil aromatyczny: przyjemny zharmonizowany, lepsze po lekkim napowietrzeniu


PINOT GRIS, Lebeges (Węgry), rocznik 2020

Białe wytrawne które nie zaskoczyło a i nie specjalnie zachwyciło.

kolor: jasny, żółtozielony. Wino nieco szorstkie, wytrawne więc bardziej uwidaczniają się goryczkowe smaki.

profil aromatyczny: specyficzny, czuć kilkuletni leżak, dojrzałe jabłka i gruszki oraz leciutki muskat.


MUSCAT BLANC, Kiss Winery (Węgry), rocznik 2023

Kolejna pamiątka z Tokajskiej wyprawy. I tu już mniej doskonała kompozycja w której zwłaszcza smakowo czuć trochę goryczkowej zieleniny. Po świetnym słodkim aromacie trochę rozczarowuje wytrawna goryczka.  

kolor: jasny, żółtozielony. Wino nieco szorstkie, zwłaszcza do smaku trochę uwag. Dużo grejpfruta.

profil aromatyczny: w nosie pięknie, bardzo dużo owoców tropikalnych limonki, pomarańcze i delikatny muskat.


TOKAJICUM, Borhaz (Węgry), rocznik 2023

Tokajska klasyka i wino dedykowane dla miłośników Tokajskich słodyczy. Bardzo lubię ten region i wina stamtąd się wywodzące. To w zupełności spełniło moje oczekiwania. Może niespecjalnie mocne ale za to smakowo doskonałe. 

kolor: jasny, żółto-bursztynowy. Kwintesencja Tokajskich win, miodowa słodycz doskonale zbalansowana wyrafinowaną kwasowością

profil aromatyczny: w nosie czuć słodycze, dużo nut miodowych i leciutki muskat.


SYRAH, JP. CHENET (Francja), rocznik 2023

Kolejny Syrah do testów i co tu mówić różnica klas w porównaniu do chilijskiego poniżej. Bardzo mi smakował i nie mogę się do niczego doczepić.   

kolor: ciemny, krystalicznie-rubinowe. Wino bardzo delikatne, takie jak lubię mimo że wytrawne niskie kwasy dawały odczucie przyjemnej słodyczy. Pełna gama owoców, subtelna taniczność.

profil aromatyczny: naprawdę bardzo przyjemne aromaty, dobrze komponujące się ze smakiem, dużo wiśni, porzeczki.


SYRAH, Reserva Privada (Chile), rocznik 2023

Degustowane w Krynicy po wizycie w domu zdrojowym. Pierwsze wrażenie dobrze współgra z wodą Zuber. Kumaci skojarzą ;). 


kolor: ciemne, gęste, lekko fioletowe, w smaku jeżyny, lekko pikantne i niezbyt przyjemny gorzki finisz

profil aromatyczny: słabo, rzadko wino mi nie pasuje tu ewidentnie czuć siarkę, czyżby sprawił to dopisek "vegan" ?


RONDIS, Piwnice Antoniego (Polska, Małopolska), rocznik 2022

Rondo nie jest moim ulubionym szczepem na wina czerwone bo czasem przenosi różne dziwne "stajenne" zapachy. Trochę mnie zdziwiło więc to wino które okazało się bardzo dobre :). 

kolor: lekki, błyszczący, jasnoczerwony. Wino bardzo smaczne, lekko mineralne i jak na Rondo bardzo owocowe.

profil aromatyczny: bardzo klarowny bukiet, dużo w nim świeżości, i nawet trochę mało owoców leśnych.


MULER THURGAU, Znovin Znojmo (Czechy, Moravy), rocznik 2022

Wino dla koneserów fajnych aromatów i doskonałych smaków. Nie można się do niczego doczepić. Mocno pachnące jednak nie jest to klasyczny zapach i smak muskatu. Coś równie intensywne lecz bardziej intrygujące. 

kolor: lekki, błyszczący, słomkowy. Wino bardzo bogate w smaki. Wiele nut kwiatowych i owocowych (melon, mango, liczi) z lekko pikantnym finiszem.

profil aromatyczny: naprawdę bardzo przyjemne aromaty, sporo kwiatów, jaśmin, bzy, takie wina lubię mają aromaty harmonizujące doskonale ze smakiem.


SHIRAZ, Rmine Reserve (Bułgaria, Dolina róż), rocznik 2019

Ciemne wytrawne wino z dobrym balasnem kwasowości i bogatymi nutami leśnymi, pikantnymi a nawet słodkimi. Podwójne medalowe złoto nie wzięło się znikąd i osobiście mi smakowało.

kolor: ciemno karminowo-fioletowy. Wino ciężkie taniczne a jednocześnie bardzo przyjemne w odbiorze. W smaku zdecydowane owoce leśne z delikatnym pikantnym finiszem.

profil aromatyczny: w nosie jeżyny i inne leśne jagody wsparte dębową beczka, nie czuć nic niepożądanego, fajne harmonijne.


SARGA MUSKOTALY, Breza Pince (Węgry, Tokaj), rocznik 2023

To nie jest wino dla każdego. To wino dla miłośników Tokajskich słodkości. Ale słodkości z wysokiej półki. Dla mnie wyjątkowe. A i sprawdzona winiarnia. Zawsze odwiedzając Tokaj wiemy że tam znajdziemy coś wyjątkowego. Jak nie Hárslevelű to muskaty.

kolor: bursztynowy, błyszczący. Wino słodkie z dużym cukrem resztkowy, bardzo bogate w smaki. Zaczyna się kwaśnym jabłkiem a kończy długim miodowym finiszem.

profil aromatyczny: lekki, bardzo przyjemny muskatowy aromat w połączeniu z dobrze zbalansowaną kwasowością i słodyczą dają efekt wow.


PIROSMANI, Badagoni (Gruzja), rocznik 2022

Delikatne owocowe wino do którego ciężko się o cokolwiek przyczepić, no może poza brakiem ciała i niskimi kwasami. Ale to mój klimat, który w winach gruzińskich łatwo odnaleźć.

kolor: intensywnie czerwone. Wino wytrawne z bardzo niską kwasowością, dobrze zbalansowane, mocno owocowe z całą gamą owoców bardziej wiśnie niż jeżyny.

profil aromatyczny: dużo czereśni wiśni, generalnie dużo przyjemnych owocowych zapachów. Brak jakichkolwiek niepożądanych nut, jak zwykle czuć nagrzane południowe stoki.


CABERNET SAUVIGNON, Vinaria Din Vale (Mołdowa), rocznik 2023

Bardzo przyjemne wino z fajnym pikantnym posmakiem który daje wrażenie błogiego ciepła rozlewającego się po ustach. A że dodatkowo ma niskie kwasy daje to całościowo bardzo delikatne acz wyraziste wino.

kolor: intensywnie czerwone. Wino wytrawne z bardzo niską kwasowością, dobrze zbalansowane, mocno owocowe z rozgrzewającym pieprznym finiszem.

profil aromatyczny: dużo czereśni wiśni, lekka jeżyna, wędzona śliwka, generalnie dużo przyjemnych owocowych zapachów.


SAPERAVI Tibilisi Peak Alazani Valley (Gruzja), rocznik 2022

Bardzo lubię wina w których czuć słodycz, słońce, gdzie łatwo zamykając oczy wyobrazić sobie ten południowy stok. To jest właśnie takie wino :). Gruzja piękny kraj.

kolor: lekki, błyszczący, czerwono-karminowy. Wino półsłodkie więc czuć w smaku słodkie owoce, mniej leśne bardziej tropiki a nawet lekkie różane nuty które bardzo lubię, niskie kwasy które często towarzyszą winom gruzińskim.

profil aromatyczny: tu też wszystko się zgadza, lekkie, dobrze zbalansowane, cała gama owoców, bardzo bogata jak na wino czerwone.


FRANKOVKA, winnica Miroslav Jagos (Czechy), rocznik 2022

Lekkie, dobrze zrobione wino. Mi osobiście smakowało, małżonka narzekała trochę na tą lekkość i brak głębszej taniczności. Ale o gustach się nie dyskutuje, zwłaszcza podczas winnej degustacji :). 

kolor: lekki, błyszczący, czerwono-karminowy. W smaku czuć niską kwasowość i lekką cierpkość wraz z posmakiem owoców leśnych.

profil aromatyczny: wyjątkowo słodki aromat przypominający nieco Pinot Noir którym towarzyszą nuty cynamonu.


HIBERNAL, winnica HNANICE (Czechy, Moravy), rocznik 2022

Uczestnik Hibernalowego winnego challenge. Mieliśmy okazję degustować je podczas wyprawy na Moravy w malowniczych okolicznościach przyrody niedaleko Dziewięć Młynów. Wino urzekło mnie już na miejscu, teraz tylko potwierdziło dominację.

kolor: krystaliczny, jasno słomkowy. Doskonałe połączenie zapachu ze smakiem idealnie się to spina.

profil aromatyczny: bardzo wyraźny muskat i cała gama cytrusów. Dobrze to wszystko się ze sobą komponuje, zasłużony max. 




HIBERNAL, winnica U MIKU (Czechy, Moravy), rocznik 2023

Uczestnik Hibernalowego winnego challenge. Mieliśmy okazję degustować je u sympatycznej pani właścicielki w Nový Šaldorf. Najsłodsze z porównywanych win i również najmłodsze więc można wyczuć pewne grzechy młodości. 

kolor: krystaliczny, jasno słomkowy, lekko musujące, widać że wino młode. 

profil aromatyczny: w zapachu poza pożądanymi nutami słodkiego muskatu, czuć lekko drożdze.




HIBERNAL, winnica GIEROWA (Polska), rocznik 2019

Uczestnik Hibernalowego winnego challenge. To wino już piłem i wiedziałem na co je stać. Tyle tylko że to butelka z zapasów z 2019r. Czas jednak mu nie zaszkodził a nawet lekko wygładził, dalej jednak czuć w smaku lekki pazur. 

kolor: krystaliczny, jasno słomkowy. Półwytrawny, dobrze ułożony z delikatnymi maślanymi nutami.

profil aromatyczny: w nosie dominują najpierw jabłko a potem cała gama cytrusów.




HIBERNAL, winnica CHODOROWA (Polska), rocznik 2021

Uczestnik Hibernalowego winnego challenge. Jedyne wytrawne wino wśród testowanych. Bardzo dobrze zrobione. Wspaniały bukiet owocowy, dominują jak to u Hibernala cytrusy. Przyjemny muskatowy smak choć jak dla mnie trochę za mało cukru resztkowego. 

kolor: krystaliczny, jasno słomkowy. Specyficzne dla Hibernala muskatowe nuty w smaku. Dobry balans 

profil aromatyczny: zapach klasycznego Hibernala, nie nachalny ale wyraźny. 




CARMEN, winnica AMELIE (Polska), rocznik 2022

Wino powstałe ze szczepów Regent i Cabernet Cortis. To ciekawe i trochę ryzykowne połączenie jednak ładnie złamało klasycznego tanicznego Regenta zarówno w smaku jak i owocowych bukietach. 

kolor: ciemny, karminowo-fioletowy. Nie jest to sam Regent więc w ustach czuć także owocowe nuty, dominują czereśnie.

profil aromatyczny: zapach klasycznego Regenta przytłumiony Cortisem. Wyraźnie wyczuwalne nuty korzenne, wanilia.


MANNA, winnica Demeter (Węgry), rocznik 2014

Pamiątka z wyprawy na Węgry a dokładnie z Egeru. Niezapomniany wieczór w Dolinie Pięknej Pani a teraz była okazja by odświeżyć wspomnienia. Wino lekkie, bardzo owocowe i dość słodkie co jednak tylko podkreśla dojrzałość owoców. Czuć w nich słońce południowego stoku.

kolor: jasny, krystalicznie karminowy. W ustach stosunkowo lekko zbudowane, pomimo wysokiego cukru resztkowego dzięki wyczuwalnej kwasowości świetnie się balansuje.

profil aromatyczny: bardzo aromatyczne z wyraźnymi nutami owocowymi (dominuje czereśnia) i korzennymi. Długi słodki finisz, który dobrze się komponuje z kwasowością.


CARISMA ZILAVKA (Bośnia i Hercegowina), rocznik 2022

Wino zakupione w Bośni. Jakiś lokalny szczep ale tu specjalistą nie jestem bo Bośnia po pierwsze do potentatów winnych nie należy po wtóre dosyć daleko od nas. Trochę rozczarowało, jak dla mnie ładny słoneczny aromat ale smak niespecjalny.

kolor: ciemny, bursztynowy. W ustach niestety czuć utlenione wino a i zapewne dłuższa maceracja nie wyszła winu na dobre.

profil aromatyczny: zapach specyficzny charakterystyczny dla win robionych metodami tradycyjnymi po dłuższym kontakcie ze skórkami.


RYZLINK RYNSKY - Znovin Znojmo (Czechy, Morawy), rocznik 2021

Czeskie białe wina uważam za światowa czołówkę. To wino jest najlepszym tego przykładem. Już podczas degustacji na winnicy nas zachwyciło a otwarcie butelki po kilku miesiącach tylko potwierdziło dobre wrażenie. A i zmieniło me postrzeganie Rieslinga, który nie były do tej pory moim ulubionym szczepem.

kolor: jasny, krystalicznie słomkowy. W ustach pełna gama owoców. Nie za wytrawny nie za słodki, doskonale zbalansowany. W finiszu lekka goryczka.

profil aromatyczny: zaskoczył mnie bogactwem i owocowym aromatem, bardzo przyjemna kompozycja w której brak słabych punktów.