KALENDARZ PRAC

Kalendarz ochrony i nawożenia winnicy powinien być każdorazowo indywidualnie dopasowany do danego siedliska. W różnych częściach Polski poszczególne fazy rozwojowe winorośli mogą być różne nawet o kilka tygodni. Na okresy wykonywania poszczególnych zabiegów znaczący wpływ ma też pogoda czy występowanie określonych patogenów.
Do wykonywania zabiegów należy stosować tylko środki dopuszczone do stosowania na terenie Polski. 
Poniżej kilka przydatnych linków od których należy zacząć.

ŚRODKI DOPUSZCZONE DO STOSOWANIA W POLSCE

KLINIKA ROŚLIN - OCHRONA I CHOROBY WINOROŚLI

WYSZUKIWARKA ŚOR

Podane poniżej zabiegi nie są też konieczne do wykonania w całości mają tylko pokazać na co w określonych fazach rozwoju krzewu należy zwrócić uwagę i kiedy można się spodziewać określonych warunków do wystąpienia zagrożenia poszczególnymi chorobami, lub niedoborami winorośli. W przypadku dogodnego siedliska, odpornych odmian, lub małej presji patogenów można zrezygnować ze stosowania ochrony chemicznej bo warto zawsze mieć na uwadze że koniec końców to co urośnie potem sami zjadamy.
Osobiście jestem przeciwnikiem nadmiernego stosowania chemii w uprawie, jednak mając kilkadziesiąt różnych odmian w obecnych czasach nie da się w moim siedlisku prowadzić uprawy bez podstawowej ochrony.

Kalendarz nawożenia opracowano na podstawie zaleceń producenta firmy Intermag:
KALENDARZ NAWOŻENIA DOLISTNEGO

Szybkość pobierania składników mineralnych przy stosowaniu nawozów dolistnie:
    Azot (N) 80% po 5 godzinach
    Magnez (Mg) 20% po 1 godzinie; 50% po 5 godzinach
    Fosfor (P) 50%po 2,5-6 dniach
    Potas (K) 50%po 1-4 dniach
    Wapń(Ca) 50% po 4-5 dniach
    Bor (B) 50% po 2 dniach
    Miedź (Cu) 50% po 1-2 dniach
    Mangan (Mn) 50% po 1-2 dniach
    Cynk (Zn) 50% po 1 dniu
    Żelazo (Fe) 8% po 1 dniu
Sam stosuję dokarmianie dolistne ale nie wykonuję wszystkich wymienionych a jedynie te których niedobory pragnę uzupełnić.

I jeszcze poniżej tabela dopuszczalnego mieszania środków do nawożenia dolistnego firmy Intermag:
TABELA MIESZANIA


BBCH: 00 - "Spoczynek zimowy"

(Kalendarzowo: Połowa marca)

PRACE NA WINNICY :

  • Odkrycie okrytych na zimę winorośli
Z odkrywaniem winorośli nie należy się też spieszyć. Sam staram się odkrywać jak najpóźniej by jak najbardziej opóźnić start pąków, które zbyt robudzone mogą uszkodzić majowi zimni ogrodnicy. Zazwyczaj kopczyki na młodych nasadzeniach rozgarniam dopiero wtedy gdy widzę że pąki zaczynają ruszać. Zbyt późne rozgarnięcie też jest niebezpieczne bo wyrastają w ziemi "szparagi" które są podatne na uszkodzenie przy rozgarniani kopców jak i ostre słońce.
  • Cięcie wiosenne
Cięcie wiosenne to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych winnego krzewu. Winorośl zaniedbana, niodpowiednio cięta, niepotrzebnie się zagęszcza, słabo owocuje a same jagody są mniejsze i mniej smaczne. Cięcie należy przeprowadzić w stanie spoczynku winorośli i nie należy z nim zbytnio zwlekać gdyż zbyt późne cięcie powoduje obfity płacz łozy (niektórzy winoogrodnicy uważają że późniejsze cięcie powoduje późniejszy start pąków i ominięcie wiosennych przymrozków, ale osobiście jakoś mi się to nie sprawdziło).

OPRYSK PROFILAKTYCZNY :

  • TOPSIN M 500 SC (szara pleśń, mączniak prawdziwy):   1,7...3ml / litr cieczy
Oprysk traktuję jako dodatkowe wykorzystanie Topsinu w jakim moczyłem sztobry do ukorzeniania. Zaszkodzić nie zaszkodzi a napewno utrudni strat chorób grzybowych na winorośli.
Topsin M 500 SC to środek grzybobójczy o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Wykonanie oprysku po odkryciu winorośli okrytych na zimę zabezpiecza roślinę przed atakami chorób grzybowych mogących zimować pod przykryciem.
- dzięki działaniu systemicznemu działa silnie leczniczo, eliminując grzyby, które już zainfekowały roślinę - cecha szczególnie ważna, gdyż często opryski wykonujemy po zauważeniu pierwszych  objawów chorób
- działa zapobiegawczo przez długi czasu, co oznacza, że chroni rośliny przed infekcjami mogącymi nastąpić po wykonanym oprysku
- jest skuteczny również w niskich temperaturach
- jest bezpieczny dla pszczół i innych owadów pożytecznych

Topsin został wycofany.

Więcej o opryskach piszę tutaj: KALENDARZ OPRYSKÓW 

BBCH: 05 - "Faza wełnistego pąka"

(Kalendarzowo: Początek kwietnia)

OPRYSK PROFILAKTYCZNY :

  • TREOL 770 EC (na roztocza i przędziorki):   15ml / litr cieczy
Oprysk wykonuje się w celu zwalczenia migrujących z miejsc zimowania do pąków samic roztoczy. Należy go wykonać jeszcze przed pękaniem pąków (po ich pękaniu samice mogą już złożyć w nich jaja na które oprysk nie działa). Środek stosować wczesną wiosną, na początku okresu wegetacji, w fazie  BBCH 07-08. W fazach późniejszych nie zalecany gdyż może być fitotoksyczny dla rozwijających się liści.
Treol 770 EC to środek owadobójczy i roztoczobójczy, na bazie oleju parafinowego, przeznaczony do stosowania wczesnowiosennego w celu zwalczania form zimujących przędziorków i ochojników.
- podczas wykonywania zabiegu bardzo dokładnie pokryć cieczą użytkową całą roślinę, opryskiwać intensywnie tak, aby ciecz spływała z pni i gałęzi,
- nie stosować w temperaturze poniżej 0 st C

BBCH: 07 - "Początek pękania pąków"

(Kalendarzowo: Początek kwietnia)

OPRYSK PROFILAKTYCZNY :

  • SIARKOL (oprysk myjący 3%):   30g / litr cieczy
Standardowe stężenie Siarkolu w oprysku wynosi 0,3%. Oprysk myjący ma stężenie 3% którym pryskamy uśpione rośliny w całości (łozy, pień). Zadaniem tego oprysku jest ograniczanie zimujących w pąkach form grzybowych (mączniak prawdziwy) oraz przędziorków i roztoczy. Uwaga: roztworem 3% nie pryskamy otwartych pąków gdyż zbyt duże stężenie siarki może je uszkodzić.
- optymalną pogodą do wykonywania oprysków preparatami siarkowymi jest pogoda sucha o temperaturze powyżej +15 stopni co pozwala na skuteczną sublimację siarki.

BBCH: 09..11 - "Koniec pękania pąków"

(Kalendarzowo: Połowa kwietnia)

NAWOŻENIE DOGLEBOWE:

Podstawowym nawozami mineralnymi jaki stosuję w swojej winnicy są wieloskładnikowe nawozy N+P+K z mikroelementami (o niskiej zawartości chlorków). Nawozów takich w sprzedaży jest sporo i można wybierać (np. Bontar MAX, Polifoska START, YARA Mila Complex). Ważne jest równomierne uzupełnienie podstawowych składników w glebie takich jak Azot, Potas czy Fosfor by zapewnić dogodne warunki do startu winnych krzewów. Ważne jest także uzupełnienie innych pierwiastków więc dobrze zakupić nawóz z dodatkowymi mikroelementami.
Zamiast nawozów mineralnych można też stosować nawozy naturalna takie jak np. obornik.
Więcej o nawozach piszę tutaj: NAWOŻENIE DOGLEBOWE 

Jako uzupełnienie nawożenia pod krzewy dostarczam także ubiegłoroczny dobrze przepracowany kompost. Kompost jest jednym z najlepszych organicznych nawozów, używanych w rolnictwie i w zasadzie mógłby być on jedynym źródłem nawożenia pod warunkiem, że ma się go w wystarczającej ilości. U mnie niestety jest tylko dodatkiem.

Po przeprowadzeniu nawożenia należy krzewy okopać by po pierwsze zabezpieczyć nawóz, a ponadto dotlenić glebę wokoło winorośli a także posprzątać po pracach jesiennych i wczesnowiosennych. Nic tak nie cieszy oka jak winnica przygotowana do sezonu a szpalery ładnie okopane.

DOKARMIANIE DOLISTNE:

  • BORMAX:   1,3…2ml / litr cieczy
  • CHELAT Fe-13: 0,7…2g / litr cieczy (lub MIKROVIT Fe-75: 0,7…4ml / litr cieczy)
  • SILVIT: 0,7…1ml / litr cieczy (należy unikać zabiegów Silvitem podczas dużego nasłonecznienia, przy wysokiej temperaturze otoczenia i przy silnym wietrze)
(*) Dokarmianie dolistne stosować należy w przypadku niedoboru określonych składników w glebie, w przypadku zaobserwowania objawów braku określonych pierwiastków, lub po wykonanym badaniu gleby jako zalecenie nawozowe.

BBCH: 13 - "Trzeci liść"

(Kalendarzowo: Koniec kwietnia)

DOKARMIANIE DOLISTNE 1:

  • PLONVIT OPTY:    5...8g / litr cieczy
  • CHELAT Zn-14:    1,5…3g / litr cieczy    (lub MIKROVIT Zn-112:    0,7…4ml / litr cieczy)
  • CHELAT Fe-13:    0,7…2g / litr cieczy    (lub MIKROVIT Fe-75:    0,7…4ml / litr cieczy)
  • SUPER S-450:   4…6ml / litr cieczy

DOKARMIANIE DOLISTNE 2 (SILVIT nie miesza się z nawozami z oprysku nr 1):

  • SILVIT:   0,7…1ml / litr cieczy (należy unikać zabiegów Silvitem podczas dużego nasłonecznienia, przy wysokiej temperaturze otoczenia i przy silnym wietrze)
(*) Dokarmianie dolistne stosować należy w przypadku niedoboru określonych składników w glebie, w przypadku zaobserwowania objawów braku określonych pierwiastków, lub po wykonanym badaniu gleby jako zalecenie nawozowe.

BBCH: 15 - "5 liść rozwinięty"

(Kalendarzowo: Początek maja)

ZABEZPIECZENIE PRZED PRZYMROZKAMI:

  • HELP:   oprysk profilaktyczny 4% (1 litr / 25 litrów cieczy)
Środek przeznaczony do ochrony drzew i krzewów przed uszkodzeniami powodowanymi przez wiosenne przymrozki. Głównymi składnikami preparatu są gliceryna (glicerol) oraz zestaw antyoksydantów (alfa-tokoferol, kwas askorbinowy). Substancje te po wniknięciu do rośliny powodują okresowe (trwające 3-4 dni) podniesienie odporności tkanek na przemarzanie.
Najlepszą skuteczność uzyskuje się stosując preparat około 42-24 godzin przed spodziewanym przymrozkiem. Stosując później (tzn. skracając czas pomiędzy zabiegiem a przymrozkiem) działanie ochronne środka może być mniej efektywne.

DOKARMIANIE DOLISTNE 1:

  • PLONVIT OPTY:    5...8g / litr cieczy
  • BORMAX:   1,3…2ml / litr cieczy
  • CHELAT Fe-13:    0,7…2g / litr cieczy    (lub MIKROVIT Fe-75:    0,7…4ml / litr cieczy)
  • SUPER S-450:   4…6ml / litr cieczy

DOKARMIANIE DOLISTNE 2 (SILVIT nie miesza się z nawozami z oprysku nr 1):

  • SILVIT:   0,7…1ml / litr cieczy (należy unikać zabiegów Silvitem podczas dużego nasłonecznienia, przy wysokiej temperaturze otoczenia i przy silnym wietrze)
(*) Dokarmianie dolistne stosować należy w przypadku niedoboru określonych składników w glebie, w przypadku zaobserwowania objawów braku określonych pierwiastków, lub po wykonanym badaniu gleby jako zalecenie nawozowe.

OPRYSK PROFILAKTYCZNY:

  • SIARKOL (oprysk profilaktyczny 0,3%):   3g / litr cieczy
  • MIEDZIAN (oprysk profilaktyczny 0,25%):   2,5g / litr cieczy
  • WĘGLAN POTASU 0,5%: 5g / litr cieczy
Oprysk interwencyjny w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów mączniaka prawdziwego (siarkol), lub rzekomego (miedzian), profilaktyczny w przypadku jego infekcji i dużej presji w roku ubiegłym.
- optymalną pogodą do wykonywania oprysków preparatami siarkowymi jest pogoda sucha o temperaturze powyżej 15 stopni co pozwala na skuteczną sublimację siarki.

BBCH: 53 - "Kwiatostany dobrze widoczne"

(Kalendarzowo: Pierwsza połowa maja)

DOKARMIANIE DOLISTNE:

  • PLONVIT OPTY:    5...8g / litr ciecz
  • CHELAT Zn-14:    1,5…3g / litr cieczy    (lub MIKROVIT Zn-112:    0,7…4ml / litr cieczy) 
  • CHELAT Mn-13:   0,7…2g / litr cieczy    (lub MIKROVIT Mn-160:   0,7…4ml / litr cieczy)
  • MIKROKOMPLEX:    6,7...10g / litr ciecz
(*) Dokarmianie dolistne stosować należy w przypadku niedoboru określonych składników w glebie, w przypadku zaobserwowania objawów braku określonych pierwiastków, lub po wykonanym badaniu gleby jako zalecenie nawozowe.

BBCH: 57...60 - "Kwiatostany w pełni rozwinięte"

(Kalendarzowo: Początek czerwca)

NAWOŻENIE DOGLEBOWE:

Nawożenie Saletrą Wapniową ma na celu uzupełnienie azotu rozwijających się krzewów przed kwitnieniem. Niedobór azotu hamuje wzrost krzewów,  liście przedwcześnie opadają, owoce dojrzewają również wcześniej, ale są mniejsze i mniej słodkie. Nie należy też przesadzać z nadmiernym nawożeniem gdyż przenawożenie Azotem jest również niekorzystne dla winorośli.
  • SALETRA WAPNIOWA:   2...3kg / ar

OPRYSK PROFILAKTYCZNY :

  • SNL(*) (mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, szara pleśń) 
SNL - Oprysk na bazie dopuszczonych do stosowania w Polsce środków przeciwko chorobom grzybowym działających powierzchniowo i wgłębnie. Jeden z dwu oprysków które są najważniejsze dla ochrony winorośli.
- maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2
- okres karencji: w zależności od użytych środków

(*) Nie podaję konkretnych nazw środków gdyż ich dopuszczenia zmieniają się co roku. Należy się zapoznać z aktualnie dopuszczonymi - linki podałem na początku artykułu.

BBCH: 60...61 - "Faza wczesnego kwitnienia"

(Kalendarzowo: Pierwsza połowa czerwca - kiedy opadło 5% płatków kwiatowych)

OPRYSK PROFILAKTYCZNY :

  • SWITCH 62,5WG (szara pleśń):   0,8g / litr cieczy
Oprysk stosowany jest zapobiegawczo przeciwko szarej pleśni w fazie kwitnienia, kiedy rozwijające się kwiatostany są bardzo podatne na infekcje. Często tak wczesna profilaktyka zapobiega infekcjom wtórnym podczas dojrzewania jagód.
- maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2
- okres karencji: 21 dni

DOKARMIANIE DOLISTNE:

  • WAPNOVIT:   2,7…8ml / litr cieczy
  • TYTANIT:   0,3…0,4ml / litr cieczy
(*) Dokarmianie dolistne stosować należy w przypadku niedoboru określonych składników w glebie, w przypadku zaobserwowania objawów braku określonych pierwiastków, lub po wykonanym badaniu gleby jako zalecenie nawozowe.

BBCH: 65 - "Pełnia kwitnienia, opadło 50% kołpaczków"

(Kalendarzowo: Pierwsza połowa czerwca)

W okresie kwitnienia nie stosuję oprysków gdyż może wpływać to negatywnie na proces zapylania i zawiązywania owoców.

BBCH: 71 - "Początek zawiązywania owoców"

(Kalendarzowo: Koniec czerwca)

NAWOŻENIE DOGLEBOWE:

Nawożenie Saletrą Wapniową ma na celu uzupełnienie azotu rozwijających się krzewów przed kwitnieniem. Niedobór azotu hamuje wzrost krzewów,  liście przedwcześnie opadają, owoce dojrzewają również wcześniej, ale są mniejsze i mniej słodkie. Nie należy też przesadzać z nadmiernym nawożeniem gdyż przenawożenie Azotem jest również niekorzystne dla winorośli.
  • SALETRA WAPNIOWA:   2...3kg / ar

DOKARMIANIE DOLISTNE:

  • MIKROKOMPLEX:    6,7...10g / litr cieczy
  • BORMAX:   1,3…2ml / litr cieczy
  • TYTANIT:   0,3…0,4ml / litr cieczy
(*) Dokarmianie dolistne stosować należy w przypadku niedoboru określonych składników w glebie, w przypadku zaobserwowania objawów braku określonych pierwiastków, lub po wykonanym badaniu gleby jako zalecenie nawozowe.

BBCH: 73 - "Jagody małe, grona zaczynają się zwieszać"

(Kalendarzowo: Początek lipca)

NAWOŻENIE DOGLEBOWE:

Głównym zadaniem tego nawożenia jest uzupełnienie braków Potasu nawozami z dużą zawartością tego pierwiastka w postaci łatwo-przyswajalnej dla rośliny, co wpływa na poprawę drewnienia łozy, oraz uzupełnienie pobrany przez krzewy jego niedobór. Podczas dojrzewania jagód Potas jest pobierany z gleby przez owocujące krzewy w znacznych ilościach. Odpowiedni poziom tego pierwiastka wpływa korzystnie na dojrzewanie jagód i gromadzenie w nich cukru oraz odpowiednie drewnienie łozy.

  • SIARCZAN POTASU:   1kg / ar

DOKARMIANIE DOLISTNE:

  • WAPNOVIT:   2,7…8ml / litr cieczy
  • SUPER S-450:   4…6ml / litr cieczy
(*) Dokarmianie dolistne stosować należy w przypadku niedoboru określonych składników w glebie, w przypadku zaobserwowania objawów braku określonych pierwiastków, lub po wykonanym badaniu gleby jako zalecenie nawozowe.

OPRYSK PROFILAKTYCZNY :

  • SNL(*) (mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, szara pleśń) 
SNL - Oprysk na bazie dopuszczonych do stosowania w Polsce środków przeciwko chorobom grzybowym działających powierzchniowo i wgłębnie. Jeden z dwu oprysków które są najważniejsze dla ochrony winorośli.
- maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2
- okres karencji: w zależności od użytych środków

(*) Nie podaję konkretnych nazw środków gdyż ich dopuszczenia zmieniają się co roku. Należy się zapoznać z aktualnie dopuszczonymi - linki podałem na początku artykułu.

BBCH: 77 - "Początek twardnienia jagód"

(Kalendarzowo: Koniec lipca)

DOKARMIANIE DOLISTNE:

  • PLONVIT OPTY:    5...8g / litr cieczy
  • WAPNOVIT:   2,7…8ml / litr cieczy
(*) Dokarmianie dolistne stosować należy w przypadku niedoboru określonych składników w glebie, w przypadku zaobserwowania objawów braku określonych pierwiastków, lub po wykonanym badaniu gleby jako zalecenie nawozowe.

BBCH: 85 - "Mięknięcie jagód"

(Kalendarzowo: Połowa sierpnia)

ZABEZPIECZENIE PRZECIW PTAKOM:

Dojrzałe jagody poza chorobami narażone są na ataki latających szkodników takich jak ptaki, osy czy szerszenie. Dla ochrony przed ptakami stosuje siatki (najtańszym rozwiązaniem są siatki do belowania słomy, wadą jest to że zazwyczaj są sprzedawane w dużych ilościach). Do zabezpieczenia przed owadami latającymi można stosować pułapki wypełniane płynem wabiącym (sok, piwo, itp.), lub siateczkowe woreczki zakładane bezpośrednio na grona. Pułapki można łatwo zrobić samodzielnie ze zwykłej butelki PET .

OPRYSKI INTERWENCYJNE:

W okresie gdy zaczynają dojrzewać jagody odpuszczam opryski mocną chemią i skupiam się na profilaktyce by nie dopuścić do rozwojów infekcji. Krzewy należy wyczyścić z nadmiaru niepotrzebnej masy zielonej, którą usunąć należy zwłaszcza z okolic gron zapewniając lepsze przewietrzenie krzewu. Nie należy jednak gron wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych gdyż jagody mogą ulec poparzeniu. Warto też zwiększyć odporność przez dolistne nawożenie opryskami z krzemem.

  • ALKALIN K+Si (lub KB+Si)  - alkaliczny odczyn roztworu nawozu aktywizuje czynniki odpornościowe roślin i ogranicza rozwój chorób grzybowych. Dodatkowo krzem wzmacnia struktury ścian komórkowych, przez co zwiększa odporność roślin na stresy abiotyczne i biotyczne.

Opryski interwencyjne Siarkolem czy Miedzianem stosuję w przypadku zaobserwowania początkowych objawów infekcji mączniaków. W przypadku większych infekcji do szybkiego wyniszczenia stosuję zazwyczaj zwykłą sodę kuchenną.

  • SIARKOL (oprysk 0,3%):   3g / litr cieczy
Oprysk interwencyjny w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów mączniaka prawdziwego, lub profilaktyczny w przypadku jego infekcji i dużej presji w roku ubiegłym.
  • MIEDZIAN (oprysk 0,3%):   3g / litr cieczy

Oprysk interwencyjny w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów mączniaka rzekomego, lub profilaktyczny w przypadku jego infekcji i dużej presji w roku ubiegłym.

    • SODA OCZYSZCZONA, WĘGLAN POTASU lub WODOROWĘGLAN POTASU (oprysk 0,5%):   5g / litr cieczy

    W przypadku zaobserwowania wzmożonej infekcji mączniaka prawdziwego oprysk interwencyjny. Środki działają na mączniaka kontaktowo. Zainfekowane miejsca należy więc dokładnie zwilżyć dotyczy to gron jak i liści.  

      NAWOŻENIE DOGLEBOWE:

      Głównym zadaniem tego nawożenia jest uzupełnienie braków Potasu nawozami z dużą zawartością tego pierwiastka w postaci łatwo-przyswajalnej dla rośliny (np. w postaci tlenku potasu K2O), co wpływa na poprawę drewnienia łozy, oraz uzupełnienie pobrany przez krzewy jego niedobór. Podczas dojrzewania jagód Potas jest pobierany z gleby przez owocujące krzewy w znacznych ilościach. Odpowiedni poziom tego pierwiastka wpływa korzystnie na dojrzewanie jagód i gromadzenie w nich cukru oraz odpowiednie drewnienie łozy.

      • SIARCZAN POTASU:   1kg / ar
      można też stosować uzupełnienie potasu w formie dolistnej

      DOKARMIANIE DOLISTNE:
      • KALPRIM

      (*) Dokarmianie dolistne stosować należy w przypadku niedoboru określonych składników w glebie, w przypadku zaobserwowania objawów braku określonych pierwiastków, lub po wykonanym badaniu gleby jako zalecenie nawozowe.


      BBCH: 89 - "Dojrzewanie jagód do zbioru"

      (Kalendarzowo: początek września)

      Jagody dojrzewających odmian nabrały już sporo cukru więc są mniej podatne na mączniaka a większe zagrożenie o tej porze roku czyha ze strony szarej pleśni.
      W okresie dojrzewania unikać należy stosowania oprysków chemicznych. Składniki oprysków posiadają indywidualne okresy karencji, które należy każdorazowo sprawdzić przed ich zastosowaniem. Często są to okresy długie trwające niejednokrotnie ponad miesiąc. Szczególnie istotne dla odmian przerobowych gdzie resztki substancji czynnej oprysku mogą być szkodliwe dla drożdży i późniejszej produkcji wina.
      By zabezpieczyć grona przed szarą pleśnią można zastosować opryski biologiczne oparte na szczepach pożytecznych bakterii, 
      • np. Serenade (szara pleśń) 
      Serenede - to oprysk oparty o bakterie Bacillus subtilis QST 713. Jest to bakteria występująca naturalnie w przyrodzie, wykazującą działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne poprzez zakłócenie rozwoju grzybni w wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin i wytwarzanie substancji, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych grzybów.    


      BBCH: 91 - "Okres po zbiorach"

      (Kalendarzowo: Połowa listopada)

      NAWOŻENIE DOGLEBOWE:

      Po zbiorach też warto zadbać o uzupełnienie parametrów gleby. Stosowanie tylko nawozów azotowych stopniowo prowadzi do zakwaszenia gleby. Właściwy jej odczyn  powinien wynosić 6,5 - 7,2 więc by go poprawić na jesień stosuję nawożenie wapnem (najlepiej z dodatkiem magnezu). Zabieg taki poza obniżeniem pH gleby w znacznym stopniu wpływa także na poprawę przyswajalności przez rośliny takich pierwiastków jak potas, fosfor, magnez, czy innych mikroelementów. Uzupełnienie niedoborów magnezu z kolei zapobiega zasychaniu szypułek winorośli, które zaobserwowałem w ostatnich latach.

      PRACE NA WINNICY :

      • Cięcie jesienne
      Cięcie jesienne przeprowadza się po zakończeniu wegetacji winorośli. Nie należy się z tym spieszyć gdyż krzew mimo że zrzucił już liście jeszcze ciągle drewnieje. Podczas cięcia jesiennego zazwyczaj pobieramy łozę, jest ono korzystne też z uwagi na uporządkowanie winnicy oraz łatwiejsze okrycie pozostawionych części krzewu. Przeprowadzamy je zazwyczaj na przełomie listopad, grudzień, jakiś tydzień dwa przed nadejściem zimy. Jeżeli łozy nie pobieramy jesienią, można cięcie odłożyć do wiosny przeprowadza się je wtedy na przełomie luty, marzec, jak minie niebezpieczeństwo dużych mrozów. W każdym przypadku należy dostosować je do prognozy pogody a kalendarzowe terminy traktować jako pomocnicze.
      • Przykrycie winorośli na zimę
      Co i jak okrywać to sprawa indywidualna każdego winoogrodnika. Każdorazowo okrywać należy nowe nasadzenia które mają wrażliwy system korzeniowy i ciężka zima może spowodować ich uszkodzenie. Z uwagi też na niewielkie rozmiary krzewu po cięciu jesiennym nie jest to jakoś problematyczne. Okryć należy całą nową sadzonkę usypując na niej kopczyk o grubości ziemi jakieś 10cm. Osobiście okrywam też wszystkie nasadzenie przez pierwsze 3 lata niezależnie od ich mrozoodporności. W wieku dojrzałym powinno się też okrywać odmiany które cechuje niska mrozoodporność.

      7 komentarzy:

      1. Witam, gratulacje za tak fachową i obszerna wiedzę.

        OdpowiedzUsuń
      2. Cenne porady, dzięki. Czy w amatorskiej uprawie kilkudziesięciu winorośli deserowych też trzeba stosować tyle nawozów i oprysków? Czy jest jakaś wersja uproszczona, ograniczona do najbardziej potrzebnych? Czy wtedy terminy nawożenia i oprysków się zmienią?

        OdpowiedzUsuń
        Odpowiedzi
        1. Starałem się w opisie zaznaczyć że tego wszystkiego nie trzeba robić, a jedynie to co nam potrzeba. Sam nie jestem zwolennikiem pryskania gdzie i czym popadnie. Jednak jak masz kilkadziesiąt odmian możesz zapomnieć o uprawie ekologicznej. 30 lat temu nie było u nas mączniaków, obecnie nie do pomyślenia. Osobiście uważam że 2 opryski chemiczne w sezonie wystarczą + nawożenie dostosowane do potrzeb gleby. Liczy się jeszcze profilaktyka (siarka i miedzian), doświetlanie gron, ogławianie, generalnie wietrzenie krzewów poprzez usuwanie wszystkich nadmiarowych przyrostów.

          Usuń
        2. Bardzo cenne obszerne informacje.👍🏻

          Usuń
      3. Wielkie dzięki, skorzystam z podanych tu rad i będę dalej się uczył o prowadzeniu winnicy, bacznie obserwując swoje winorośle.

        OdpowiedzUsuń
      4. Znaczenie oprysków w rolnictwie jest nieocenione, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia plonów, a także poprawy jakości i zdrowia upraw, co ma bezpośredni wpływ na jakość żywności oraz ochronę środowiska.

        OdpowiedzUsuń