sobota, 28 grudnia 2024

Wino w kieliszku

WINO: Winne doznania w kieliszku znalezione

(Czyli warto czasem zadumać się czy to co właśnie piję warte jest tego by to pić)

Dojrzałem do tego by założyć sobie pamiętnik winnych degustacji. W sumie chyba bardziej dla siebie niż dla innych gdyż mój gust winiarski nie jest klasycznym klasykiem. Trochę inaczej odbieram wino niż klasyczny koneser szukający w winie doskonałej wytrawności. Ja poszukuje tego co nieoczywiste, bogatych aromatów i muskatowych nutek w smaku, takich rzeczy nieoczywistych. Dlatego nie zawsze idealny beczkowy artyzm u mnie znajdzie uznanie a wyżej ocenię wino z błędami które mnie w jakiś sposób zainspiruje. 

By podejść do tematu po inżyniersku na wstępie jak zawsze garść teorii dotycząca jak sprawdzić to co znajdujemy w kieliszku - OCENA WINA. 

Trochę też dodam od siebie bo wino to nie tylko trunek, to także styl życia, wzajemne kontakty i pretekst do dobrej zabawy. Poniżej kilka linków tytułem wprowadzenia.

II wine challenge - Tarnów - degustacja komentowana
I wine challenge - Tarnów - degustacja komentowana
Wino 2023 - moje wina z roku 2023
Wino 2022 - moje wina z roku 2022

To tyle tytułem wstępu i już startujemy a poniżej pierwsze ocenione wina, które będą się pojawiać systematycznie. Czasem ocena będzie wyłącznie moją oceną gdy pił będę w samotności, medytując i komplementując zawartość kieliszka. Czasem ocena pojawi się po spotkaniu ze znajomymi, będzie wtedy bardziej obiektywna gdyż wymiana zdań podczas degustacji wpływa na pewno pozytywnie na pełnię opisu doznań. Każdy wino postrzega inaczej i potrafi inaczej określić to co tobie plącze się po języku czego jednak nie potrafisz dokładnie zdefiniować.



HIBERNAL, winnica HNANICE (Czechy, Moravy), rocznik 2022

Uczestnik Hibernalowego winnego challenge. Mieliśmy okazję degustować je podczas wyprawy na Moravy w malowniczych okolicznościach przyrody niedaleko Dziewięć Młynów. Wino urzekło mnie już na miejscu, teraz tylko potwierdziło dominację.

kolor: krystaliczny, jasno słomkowy. Doskonałe połączenie zapachu ze smakiem idealnie się to spina.

profil aromatyczny: bardzo wyraźny muskat i cała gama cytrusów. Dobrze to wszystko się ze sobą komponuje, zasłużony max. 




HIBERNAL, winnica U MIKU (Czechy, Moravy), rocznik 2023

Uczestnik Hibernalowego winnego challenge. Mieliśmy okazję degustować je u sympatycznej pani właścicielki w Nový Šaldorf. Najsłodsze z porównywanych win i również najmłodsze więc można wyczuć pewne grzechy młodości. 

kolor: krystaliczny, jasno słomkowy, lekko musujące, widać że wino młode. 

profil aromatyczny: w zapachu poza pożądanymi nutami słodkiego muskatu, czuć lekko drożdze.




HIBERNAL, winnica GIEROWA (Polska), rocznik 2019

Uczestnik Hibernalowego winnego challenge. To wino już piłem i wiedziałem na co je stać. Tyle tylko że to butelka z zapasów z 2019r. Czas jednak mu nie zaszkodził a nawet lekko wygładził, dalej jednak czuć w smaku lekki pazur. 

kolor: krystaliczny, jasno słomkowy. Półwytrawny, dobrze ułożony z delikatnymi maślanymi nutami.

profil aromatyczny: w nosie dominują najpierw jabłko a potem cała gama cytrusów.




HIBERNAL, winnica CHODOROWA (Polska), rocznik 2021

Uczestnik Hibernalowego winnego challenge. Jedyne wytrawne wino wśród testowanych. Bardzo dobrze zrobione. Wspaniały bukiet owocowy, dominują jak to u Hibernala cytrusy. Przyjemny muskatowy smak choć jak dla mnie trochę za mało cukru resztkowego. 

kolor: krystaliczny, jasno słomkowy. Specyficzne dla Hibernala muskatowe nuty w smaku. Dobry balans 

profil aromatyczny: zapach klasycznego Hibernala, nie nachalny ale wyraźny. 




CARMEN, winnica AMELIE (Polska), rocznik 2022

Wino powstałe ze szczepów Regent i Cabernet Cortis. To ciekawe i trochę ryzykowne połączenie jednak ładnie złamało klasycznego tanicznego Regenta zarówno w smaku jak i owocowych bukietach. 

kolor: ciemny, karminowo-fioletowy. Nie jest to sam Regent więc w ustach czuć także owocowe nuty, dominują czereśnie.

profil aromatyczny: zapach klasycznego Regenta przytłumiony Cortisem. Wyraźnie wyczuwalne nuty korzenne, wanilia.


MANNA, winnica Demeter (Węgry), rocznik 2014

Pamiątka z wyprawy na Węgry a dokładnie z Egeru. Niezapomniany wieczór w Dolinie Pięknej Pani a teraz była okazja by odświeżyć wspomnienia. Wino lekkie, bardzo owocowe i dość słodkie co jednak tylko podkreśla dojrzałość owoców. Czuć w nich słońce południowego stoku.

kolor: jasny, krystalicznie karminowy. W ustach stosunkowo lekko zbudowane, pomimo wysokiego cukru resztkowego dzięki wyczuwalnej kwasowości świetnie się balansuje.

profil aromatyczny: bardzo aromatyczne z wyraźnymi nutami owocowymi (dominuje czereśnia) i korzennymi. Długi słodki finisz, który dobrze się komponuje z kwasowością.


CARISMA ZILAVKA (Bośnia i Hercegowina), rocznik 2022

Wino zakupione w Bośni. Jakiś lokalny szczep ale tu specjalistą nie jestem bo Bośnia po pierwsze do potentatów winnych nie należy po wtóre dosyć daleko od nas. Trochę rozczarowało, jak dla mnie ładny słoneczny aromat ale smak niespecjalny.

kolor: ciemny, bursztynowy. W ustach niestety czuć utlenione wino a i zapewne dłuższa maceracja nie wyszła winu na dobre.

profil aromatyczny: zapach specyficzny charakterystyczny dla win robionych metodami tradycyjnymi po dłuższym kontakcie ze skórkami.


RYZLINK RYNSKY - Znovin Znojmo1 (Czechy, Morawy), rocznik 2021

Czeskie białe wina uważam za światowa czołówkę. To wino jest najlepszym tego przykładem. Już podczas degustacji na winnicy nas zachwyciło a otwarcie butelki po kilku miesiącach tylko potwierdziło dobre wrażenie. A i zmieniło me postrzeganie Rieslinga, który nie były do tej pory moim ulubionym szczepem.

kolor: jasny, krystalicznie słomkowy. W ustach pełna gama owoców. Nie za wytrawny nie za słodki, doskonale zbalansowany. W finiszu lekka goryczka.

profil aromatyczny: zaskoczył mnie bogactwem i owocowym aromatem, bardzo przyjemna kompozycja w której brak słabych punktów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz