Zeszłej jesieni wkopałem prawię 50m rury drenarskiej a wczoraj kończyłem prace dodając do tego jeszcze 10m. Widać pierwsze efekty i po zimowych roztopach nie ma śladu a ziemia jak nigdy nie zachowuje się jak nasiąknięta gąbka tylko zaczyna przypominać zadarnioną winnicę :)
Niby nic ale kosztowało mnie to pół dnia grzebania się w glinie i błocie ale warto było bo jest to ostatnia robota związana z przygotowaniem gruntu pod rozszerzenie uprawy.
Krzewy widać że przezimowały dobrze, pąki nie przemarznięte, zresztą chcąc spać spokojnie wszystkie starsze krzewy sprowadziłem na ziemię a następnie przykryłem agrowłókniną, młode nasadzenia zaś zakopczykowałem ziemią.
Słoneczko wczoraj przygrzało mocno i stwierdziłem że pod włókniną robi się niebezpiecznie ciepło więc przy okazji zdjąłem okrycie zimowe a idąc za ciosem opryskałem wszystko Topsinem.
Kopczyki zostawiłem bo mam zamiar przetrzymać je maksymalnie długo i sprawdzę na ile da się opóźnić wegetację by ustrzec się majowych przymrozków.
Nie liczę że ich nie będzie bo są co roku ale im mniej rozwinięte pąki tym lepiej.
Kolejny krok w przygotowaniu do sezonu to doposażenie sprzętowe już na zbiory, czyli postanowiłem także profesjonalnie podejść do produkcji wina i zrobić je zgodnie z wszelkimi prawidłami sztuki winiarskiej :).
Zafundowałem sobie więc prezent na święta i prosto z chińskiego AliExpress dostałem refraktometr. Taki coś do pomiaru cukru w soku z owoców które przydatne jest podczas zbiorów owoców.
Wygląda on w ten sposób:
Co i jak mierzyć dobrze wyjaśnia strona laboratorium EnoLab >>> TUTAJ <<<
A jak używa się refraktometru można zobaczyć tutaj:
No i to tyle na stracie sezonu, który jak myślę będzie udany, coś tak czuję i tego przeczucia nie zmąci nic nawet kiepskie prognozy na początek kwietnia ;).
Poniżej przydatne narzędzie do szybkiego określenia parametrów winnego nastawu na podstawie pomiarów refraktometrem. Tabela to tłumaczenie ze strony VINO CALC, opracowanej przez Jonathana Musthera (jon@musther.net) Version 3.2 - December 2016.
Uwaga: Metoda umożliwia monitorowanie postępu fermentacji bez konieczności pobierania dużych próbek i używania areometru. Wprowadzenie początkowego odczytu w stopniach Brixa (przed fermentacją) i bieżącego odczytu da to wszystko, czego potrzeba. Ważne: w tym kalkulatorze występuje wiele przybliżeń. Chociaż ta metoda jest niezwykle przydatna do monitorowania fermentacji i ogólnie dość dokładna, nie jest doskonała - na przykład nie oczekuj, że po zakończeniu fermentacji pokaże rzeczywisty °Brix równy zero. |
Cukier resztkowy podawany przez kalkulator określa poziomu wytrawności naszego wina.
- Wytrawne
Jeżeli jego zawartość cukru nie przekracza: 4 gramów na litr lub: 9 gramów na litr, pod warunkiem że całkowita kwasowość wyrażona w gramach kwasu winowego na litr wynosi nie więcej niż 2 gramy poniżej zawartości cukru resztkowego. - Półwytrawne
Jeżeli jego zawartość cukru przekracza maksymalne ilości określone powyżej, ale nie przekracza: 12 gramów na litr lub: 18 gramów na litr, pod warunkiem że całkowita kwasowość wyrażona w gramach kwasu winowego na litr wynosi nie więcej niż 10 gram poniżej zawartości cukru resztkowego. - Półsłodkie
Jeżeli jego zawartość cukru jest wyższa niż maksymalne ilości określone powyżej, ale nie wynosi więcej niż 45 gramów na litr. - Słodkie
Jeżeli jego zawartość cukru wynosi co najmniej 45 gramów na litr.
Witam. Czy początkowy brix to brix z pomiaru moszczu bez odejmowania poprawek na niecukry?
OdpowiedzUsuńTak
Usuń